18 października 2017 roku odbyła się kolejna konferencja TechMine, której wspólnym mianownikiem były – biznes, technologia i zarządzanie. Wzięła w niej udział blisko setka uczestników. W większości właściciele i zarządzający w małych i średnich firmach. Konferencja odbyła się w bardzo gościnnym Hotelu Angelo, gdzie przy dobrej kawie zgromadzeni uczestnicy nawiązywali nowe kontakty i dzielili się wiedzą. Partnerem strategicznym wydarzenia było Miasto Katowice, a Prezydent Katowic objął je swoim honorowym patronatem. Głównym sponsorem wydarzenia była brytyjska firma DisplayLink, której współzałożyciel przyleciał do nas specjalnie z Cambridge, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z rozwijania innowacyjnego przedsiębiorstwa. Zgromadziliśmy też liczne grono partnerów wydarzenia, którym dziękujemy za dobrą współpracę i wsparcie promocyjne.
Konferencję otwarł jak zawsze Łukasz Zjawiński, który przybliżył zgromadzonym sześcioletnią już działalność TechMine.
Następnie wystąpił profesor Adam Drobniak, który przedstawił dane badawcze, na temat uwarunkowań gospodarczych, prowadzenia biznesu w Katowicach – z perspektywy międzynarodowej, krajowej, regionalnej i lokalnej.
Celem wystąpienia była prezentacja wybranych tendencji i zjawisk gospodarczych, określających warunki prowadzenia biznesu w Katowicach. Na licznych tabelach i mapkach, obrazował jak wygląda rozkład poszczególnych branż w różnych obszarach miasta. Jakie branże rosną a jakie mają tendencję spadkową. Wskazywał także jaki jest potencjał gospodarczy Katowic, jak zmieniał się on na przestrzeni lat i jak Katowice plasują się wśród miast sąsiednich.
Drugim prelegentem był Jonathan Jeacocke, wiceprezes i współzałożyciel DisplayLink – brytyjskiej spółki technologicznej, która posiada także swój oddział R&D w Katowicach.
Jonathan podzielił się ze zgromadzonymi jego radami, dotyczącymi skutecznego zarządzania zespołami kreatywnych ludzi, zajmujących się technologią. Opowiedział o początkach firmy, motywacji, kluczowych momentach i ludziach, dzięki którym możliwe było osiągnięcie sukcesu. DisplayLink zatrudnia dzisiaj ponad 150 inżynierów na całym świecie, tworzą układy scalone oraz oprogramowanie przeznaczone dla wiodących systemów operacyjnych. Ich technologia znajduje również zastosowanie w VR, a ich bezpośredni klienci to firmy takie jak Dell, Sony, Toshiba czy Lenovo.
Kolejną prelegentką była Aleksandra Monsiol-Szatkowska z Urzędu Miasta Katowice, która przedstawiła zgromadzonym jak miasto wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Omówiła jakie są plany rozwojowe miasta Katowice w tym zakresie oraz opowiedziała o powstającym centrum startupowym. Już w przyszłym roku oddany zostanie do użytku obiekt biurowy, który ma być miejscem skupiającym innowacyjnych przedsiębiorców w Katowicach. Miejscem w którym odbywać się będą spotkania, konferencje i szkolenia, mające na celu animowanie społeczności przedsiębiorców technologicznych w Katowicach.
Następnie do Aleksandry dołączył Mariusz Tomaka – Prezes Polsko Amerykańskiej Rady Współpracy. Wspólnie opowiedzieli o tym, jak Katowice otwarły swoje biuro w Silicon Valley oraz jak miasto może pomagać lokalnym przedsiębiorcom w ekspansji do światowej stolicy startupów.
Po prezentacji miasta, głos zabrał Roman Warkocz – facylitator, trener, konsultant HR – który w kilka minut podsumował przedpołudniowy warsztat “Open Space”, który prowadził. Przedstawił zwięźle metodę open space oraz zdał relację z projektów nad którymi pracowali uczestnicy.
Po relacji z warsztatu, uczestnicy konferencji udali się na przerwę kawową, gdzie mieli okazje podsumować wydarzenia pierwszej części, nawiązywać kontakty i zregenerować siły na to co miało jeszcze nadejść. Była to również dobra okazja aby przetestować technologię virtualnej rzeczywistości prezentowaną przez DisplayLink w praktyce.
Zaraz po przerwie na scenie zagościł Józef Bodziony – Prezes Zarządu giełdowej Grupy Introl S.A. Jego wystąpienie zatytułowane “Rekiny w biznesie” miało formułę dynamicznej dyskusji, którą przeprowadził z nim Łukasz Zjawiński z TechMine. Podczas rozmowy nasz gość opowiedział o swojej pasji do podwodnej fotografii, a następnie podzielił się swoim doświadczeniem z budowania dużego przedsiębiorstwa.
Opowiedział między innymi o tym jak wygląda zarządzanie grupą kapitałową, delegowanie obowiązków, jakie są wyzwania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa w takiej skali. Rozmawialiśmy o tym dlaczego grupa kapitałowa zamiast konsolidacji, jak wygląda strategiczne podejście i korzyści z niego wynikające oraz dlaczego lepiej mieć w grupie wielu prezesów. Posłuchaliśmy też o dynamice zmian zachodzących w dużej organizacji i praktycznym, ludzkim podejściu do współpracy i zarządzania.
Następnie przeszliśmy do rozmowy o tym jak wygląda podejście naszego gościa do innowacji, nowych technologii i pomysłów biznesowych. Dowiedzieliśmy się jak działa gdy takowe pojawiają się zarówno wewnątrz jego organizacji – zatrudniającej ponad 600 inżynierów – jak i w zewnętrznym otoczeniu biznesowym. Jakie inwestycje są w obszarze jego zainteresowania, a w co by nie zainwestował. Pytaliśmy też o “sekretny przepis na sukces”. Według naszego rozmówcy leży on w dobrej współpracy z ludźmi i osobowości, która potrafi ich wokół siebie zebrać.
Następnie na scenę wkroczył Marcin Kawalski – CEO w Snowcookie Sports. Marcin opowiedział swoją kilkuletnią już drogę od idei do kolejnych kroków w jej realizacji. Będąc lekarzem z wykształcenia i sportowcem z zamiłowania, Marcin od zawsze szukał sposobów na przekraczanie granic jakie wyznacza nam nasza fizjonomia. Dlatego też w obszarze jego zainteresowania znalazł się “body hacking”.
Marcin za swój cel postawił sobie zaprzeczenie powiedzeniu, że “trzeba 10000 godzin aby zostać w czymś mistrzem”. Na warsztat wziął lubiane przez siebie narciarstwo i skutecznie przekonał prezesa Intel Corp., że warto zainwestować w jego ideę mówiącą, że “dzięki technologii można szybciej opanować nowe umiejętności”. Opracował innowacyjne czujniki, które umieszczone na nartach i ubraniu narciarza, są w stanie w czasie rzeczywistym monitorować styl jazdy i podpowiadać co można zrobić lepiej.
Wystąpienie Marcina zaciekawiło uczestników i podobnie jak inne znakomite wystąpienia sprowokowało lawinę pytań od zgromadzonych na sali uczestników.
Następnie nadszedł czas na finalne wystąpienie naszego znakomitego gościa profesora Jerzego Bralczyka.
Również to wystąpienie zostało poprowadzone w formule dynamicznej dyskusji, którą z profesorem przeprowadził Piotr Fuglewicz. Panowie rozmawiali o tym jak zarządzać rozmową.
Pan profesor Bralczyk w brawurowy sposób, mówił o tym jak mówić, aby dobrze mówić. Liczne przykłady pokazywały, jak często myślimy coś innego, mówimy coś innego niż chcieliśmy powiedzieć, a nasz rozmówca rozumie to jeszcze całkiem inaczej. Kolejne anegdoty przytaczane przez pana profesora, w dobitny sposób pokazywały jak często słabo wychodzi nam mówienie w ojczystym języku i jak robić to lepiej. Podane w dosadny humorystyczny sposób, co kilka chwil powodowały salwy śmiechu zgromadzonej publiczności.
Pan profesor odpowiedział także na pytania z sali, które były kolejnymi przykładami jak wymagającym rozmówcą i nauczycielem jest profesor Bralczyk.
Po kilkudziesięciu minutach doskonałej lekcji języka polskiego, wystąpienie profesora Bralczyka, zgromadzeni uczestniczy nagrodzili gromką owacją na stojąco.
W ten sposób część oficjalna konferencji dobiegła końca. Wprowadzeni w doskonały nastrój i pełni energii uczestnicy, prelegenci i organizatorzy, udali się do hotelowego Jazz Baru aby w nieformalnej atmosferze kontynuować rozmowy i nawiązywać kontakty.
Dziękujemy wszystkim naszym znakomitym prelegentom, sponsorom, partnerom i uczestnikom!
Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziesz na naszym facebookowym fanpage https://www.facebook.com/TechMine/
Przeczytaj też
Wizja firmy – Twój klucz do rozwoju i inspirowania innych
Model biznesowy Twojej firmy – jak nad nim pracować
Bariery rozwoju małych i średnich firm – czy widzisz je u siebie?
Prospecting – Twoja najważniejsza umiejętność handlowa
Pytania otwarte – czym są i jak je stosować w sprzedaży
Zapisz się do Newslettera
Sprzedaż, marketing, zarządzanie – otrzymuj wiedzę o skalowaniu organizacji.
Klikając wyrażasz zgodę na przesyłanie wiadomości od TechMine sp. z o.o. Nikomu nie przekazujemy Twojego maila. Wysyłamy tylko wartościowe informacje.