Wiedza

Relacja z Konferencji TechMine – Biznes, Technologia, Zarządzanie.

18 października 2017 roku odbyła się kolejna konferencja TechMine, której wspólnym mianownikiem były - biznes, technologia i zarządzanie. Wzięła w niej udział blisko setka uczestników. W większości właściciele i zarządzający w małych i średnich firmach. Konferencja odbyła się w bardzo gościnnym Hotelu Angelo, gdzie przy dobrej kawie zgromadzeni uczestnicy nawiązywali nowe kontakty i dzielili się wiedzą. Partnerem strategicznym wydarzenia było Miasto Katowice, a Prezydent Katowic objął je swoim honorowym patronatem. Głównym sponsorem wydarzenia była brytyjska firma DisplayLink, której współzałożyciel przyleciał do nas specjalnie z Cambridge, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z rozwijania innowacyjnego przedsiębiorstwa. Zgromadziliśmy też liczne grono partnerów wydarzenia, którym dziękujemy za dobrą współpracę i wsparcie promocyjne.

Konferencję otwarł jak zawsze Łukasz Zjawiński, który przybliżył zgromadzonym sześcioletnią już działalność TechMine.

Łukasz Zjawiński - TechMine

Następnie wystąpił profesor Adam Drobniak, który przedstawił dane badawcze, na temat uwarunkowań gospodarczych, prowadzenia biznesu w Katowicach - z perspektywy międzynarodowej, krajowej, regionalnej i lokalnej.

prof. Adam Drobniak

Celem wystąpienia była prezentacja wybranych tendencji i zjawisk gospodarczych, określających warunki prowadzenia biznesu w Katowicach. Na licznych tabelach i mapkach, obrazował jak wygląda rozkład poszczególnych branż w różnych obszarach miasta. Jakie branże rosną a jakie mają tendencję spadkową. Wskazywał także jaki jest potencjał gospodarczy Katowic, jak zmieniał się on na przestrzeni lat i jak Katowice plasują się wśród miast sąsiednich.

potencjał gospodarczy katowic

Drugim prelegentem był Jonathan Jeacocke, wiceprezes i współzałożyciel DisplayLink - brytyjskiej spółki technologicznej, która posiada także swój oddział R&D w Katowicach.

Jonathan Jeacocke

Jonathan podzielił się ze zgromadzonymi jego radami, dotyczącymi skutecznego zarządzania zespołami kreatywnych ludzi, zajmujących się technologią. Opowiedział o początkach firmy, motywacji, kluczowych momentach i ludziach, dzięki którym możliwe było osiągnięcie sukcesu. DisplayLink zatrudnia dzisiaj ponad 150 inżynierów na całym świecie, tworzą układy scalone oraz oprogramowanie przeznaczone dla wiodących systemów operacyjnych. Ich technologia znajduje również zastosowanie w VR, a ich bezpośredni klienci to firmy takie jak Dell, Sony, Toshiba czy Lenovo.

believe in yourself

Kolejną prelegentką była Aleksandra Monsiol-Szatkowska z Urzędu Miasta Katowice, która przedstawiła zgromadzonym jak miasto wspiera innowacyjną przedsiębiorczość.  Omówiła jakie są plany rozwojowe miasta Katowice w tym zakresie oraz opowiedziała o powstającym centrum startupowym. Już w przyszłym roku oddany zostanie do użytku obiekt biurowy, który ma być miejscem skupiającym innowacyjnych przedsiębiorców w Katowicach. Miejscem w którym odbywać się będą spotkania, konferencje i szkolenia, mające na celu animowanie społeczności przedsiębiorców technologicznych w Katowicach.

 

konferencja techmine

Następnie do Aleksandry dołączył Mariusz Tomaka - Prezes Polsko Amerykańskiej Rady Współpracy. Wspólnie opowiedzieli o tym, jak Katowice otwarły swoje biuro w Silicon Valley oraz jak miasto może pomagać lokalnym przedsiębiorcom w ekspansji do światowej stolicy startupów.

Mariusz Tomaka

Po prezentacji miasta, głos zabrał Roman Warkocz - facylitator, trener, konsultant HR - który w kilka minut podsumował przedpołudniowy warsztat "Open Space", który prowadził. Przedstawił zwięźle metodę open space oraz zdał relację z projektów nad którymi pracowali uczestnicy.

Roman Warkocz

Po relacji z warsztatu, uczestnicy konferencji udali się na przerwę kawową, gdzie mieli okazje podsumować wydarzenia pierwszej części, nawiązywać kontakty i zregenerować siły na to co miało jeszcze nadejść. Była to również dobra okazja aby przetestować technologię virtualnej rzeczywistości prezentowaną przez DisplayLink w praktyce.

DisplayLink VR

Zaraz po przerwie na scenie zagościł Józef Bodziony - Prezes Zarządu giełdowej Grupy Introl S.A. Jego wystąpienie zatytułowane "Rekiny w biznesie" miało formułę dynamicznej dyskusji, którą przeprowadził z nim Łukasz Zjawiński z TechMine. Podczas rozmowy nasz gość opowiedział o swojej pasji do podwodnej fotografii, a następnie podzielił się swoim doświadczeniem z budowania dużego przedsiębiorstwa.

Józef Bodziony Grupa Introl

Opowiedział między innymi o tym jak wygląda zarządzanie grupą kapitałową, delegowanie obowiązków, jakie są wyzwania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa w takiej skali. Rozmawialiśmy o tym dlaczego grupa kapitałowa zamiast konsolidacji, jak wygląda strategiczne podejście i korzyści z niego wynikające oraz dlaczego lepiej mieć w grupie wielu prezesów. Posłuchaliśmy też o dynamice zmian zachodzących w dużej organizacji i praktycznym, ludzkim podejściu do współpracy i zarządzania.

Józef Bodziony

Następnie przeszliśmy do rozmowy o tym jak wygląda podejście naszego gościa do innowacji, nowych technologii i pomysłów biznesowych. Dowiedzieliśmy się jak działa gdy takowe pojawiają się zarówno wewnątrz jego organizacji - zatrudniającej ponad 600 inżynierów - jak i w zewnętrznym otoczeniu biznesowym. Jakie inwestycje są w obszarze jego zainteresowania, a w co by nie zainwestował. Pytaliśmy też o "sekretny przepis na sukces". Według naszego rozmówcy leży on w dobrej współpracy z ludźmi i osobowości, która potrafi ich wokół siebie zebrać.

Następnie na scenę wkroczył Marcin Kawalski - CEO w Snowcookie Sports. Marcin opowiedział swoją kilkuletnią już drogę od idei do kolejnych kroków w jej realizacji. Będąc lekarzem z wykształcenia i sportowcem z zamiłowania, Marcin od zawsze szukał sposobów na przekraczanie granic jakie wyznacza nam nasza fizjonomia. Dlatego też w obszarze jego zainteresowania znalazł się "body hacking".

Marcin Kawalski

Marcin za swój cel postawił sobie zaprzeczenie powiedzeniu, że "trzeba 10000 godzin aby zostać w czymś mistrzem". Na warsztat wziął lubiane przez siebie narciarstwo i skutecznie przekonał prezesa Intel Corp., że warto zainwestować w jego ideę mówiącą, że "dzięki technologii można szybciej opanować nowe umiejętności". Opracował innowacyjne czujniki, które umieszczone na nartach i ubraniu narciarza, są w stanie w czasie rzeczywistym monitorować styl jazdy i podpowiadać co można zrobić lepiej.

Wystąpienie Marcina zaciekawiło uczestników i podobnie jak inne znakomite wystąpienia sprowokowało lawinę pytań od zgromadzonych na sali uczestników.

konferencja TechMine

Następnie nadszedł czas na finalne wystąpienie naszego znakomitego gościa profesora Jerzego Bralczyka.

profesor Jerzy Bralczyk

Również to wystąpienie zostało poprowadzone w formule dynamicznej dyskusji, którą z profesorem przeprowadził Piotr Fuglewicz. Panowie rozmawiali o tym jak zarządzać rozmową.

Piotr Fuglewicz i Jerzy Bralczyk

Pan profesor Bralczyk w brawurowy sposób, mówił o tym jak mówić, aby dobrze mówić. Liczne przykłady pokazywały, jak często myślimy coś innego, mówimy coś innego niż chcieliśmy powiedzieć, a nasz rozmówca rozumie to jeszcze całkiem inaczej. Kolejne anegdoty przytaczane przez pana profesora, w dobitny sposób pokazywały jak często słabo wychodzi nam mówienie w ojczystym języku i jak robić to lepiej. Podane w dosadny humorystyczny sposób, co kilka chwil powodowały salwy śmiechu zgromadzonej publiczności.

Grzegorz Dymek na TechMine

Pan profesor odpowiedział także na pytania z sali, które były kolejnymi przykładami jak wymagającym rozmówcą i nauczycielem jest profesor Bralczyk.

Jerzy Bralczyk i Łukasz Zjawiński

Po kilkudziesięciu minutach doskonałej lekcji języka polskiego, wystąpienie profesora Bralczyka, zgromadzeni uczestniczy nagrodzili gromką owacją na stojąco.

W ten sposób część oficjalna konferencji dobiegła końca. Wprowadzeni w doskonały nastrój i pełni energii uczestnicy, prelegenci i organizatorzy, udali się do hotelowego Jazz Baru aby w nieformalnej atmosferze kontynuować rozmowy i nawiązywać kontakty.

Dziękujemy wszystkim naszym znakomitym prelegentom, sponsorom, partnerom i uczestnikom!

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziesz na naszym facebookowym fanpage https://www.facebook.com/TechMine/