Wiedza

Relacja z Lean Club #3 z profesorem Blikle

W dniu wczorajszym odbyło się trzecie już spotkanie z cyklu "Lean Club" adresowane do praktyków zarządzania i optymalizacji procesów. Gościem specjalnym wydarzenia był Profesor Andrzej Blikle, który poprowadził prelekcję "Czy firma musi być jak armia pruska?". Podczas wystąpienia rozpoczął od najczęściej spotykanego piramidowego modelu zarządzania organizacjami. Rozwinął także kwestię procesowego zarządzania firmą, kto dla kogo jest klientem (wewnętrznym czy zewnętrznym) oraz jak motywować lub jak nie motywować ludzi. Następnie przedstawił kolejne ewolucyjne modele zarządzania aż dotarł do tzw "modelu turkusowego". Turkusowy model zarządzania został opisany w niedawno wydanej książce Frederica Laloux pt. "Pracować inaczej". Przedstawiony w niej jest model organizacji zarządzanej, czy raczej organizującej się w poziomej strukturze, bez typowych pozycji przełożony-podwładny. Omówione zostały przykłady organizacji które z powodzeniem działają w ten sposób na świecie, osiągając znakomite wyniki biznesowe, niezależnie od branży i skali organizacji.

Łukasz Zjawiński i prof Andrzej Blikle

Po części prelekcyjnej, uczestnicy jeszcze przez blisko godzinę zadawali pytania profesorowi, dzielili się doświadczeniami i dyskutowali. Następnie opuściliśmy salę konferencyjną i w sąsiedniej kawiarence kontynuowaliśmy przy kawie dyskusje i nawiązywaliśmy kontakty.

Dziękujemy Panu Profesorowi za przyjęcia zaproszenia na TechMine Lean Club i liczymy, że to nie ostatnie z nim spotkanie podczas wydarzeń TechMine.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na naszym profilu facebookowym.